مدل رایانه‌ای می‌تواند به پروژه شدت نوع بعدی کووید – ScienceDaily کمک کند

همگام با کووید

رویکرد هدفمند Drexel برای مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده COVID-19 یک پیشرفت حیاتی است زیرا حجم عظیم داده‌های توالی‌یابی ژنتیکی جمع‌آوری شده، روش‌های تجزیه و تحلیل استاندارد را برای استخراج سریع اطلاعات مفید برای همگام شدن با جهش‌های جدید ویروس، تحت فشار قرار داده است.

این تیم تحقیقاتی از الگوریتم یادگیری ماشینی جدید توسعه یافته به نام GPBoost بر اساس روش هایی که معمولاً توسط شرکت های بزرگ برای تجزیه و تحلیل داده های فروش استفاده می شود، استفاده کردند. از طریق تجزیه و تحلیل متنی، این برنامه می تواند به سرعت در مناطقی از توالی ژنتیکی که به احتمال زیاد به تغییرات در شدت نوع مرتبط است، وارد شود.

این تیم خاطرنشان می کند که پیشرفت هایی مانند این بر نیاز به ارائه منابع بهداشت عمومی بیشتر به مناطق آسیب پذیر جهان تأکید می کند – نه تنها برای درمان و واکسیناسیون، بلکه همچنین برای جمع آوری داده های بهداشت عمومی، از جمله توالی یابی انواع در حال ظهور.

آزمایشگاه روزن در خط مقدم استفاده از الگوریتم‌ها برای کاهش نویز داده‌های توالی ژنتیکی و شناسایی الگوهایی که احتمالاً قابل توجه هستند، بوده است. در اوایل همه‌گیری، این گروه توانست با توسعه روشی برای شناسایی سریع و برچسب‌گذاری جهش‌های آن، تکامل جغرافیایی گونه‌های جدید SARS-CoV-2 را ردیابی کند. تیم او به استفاده از این فرآیند برای درک بهتر الگوهای همه گیری ادامه داده است.

آموزش یافتن الگوها

در حالی که نابرابری ها و ناهماهنگی ها در داده های بیمار و سلامت عمومی چالشی برای مقامات بهداشت عمومی در سراسر همه گیری بوده است، مدل Drexel می تواند این موضوع را توضیح دهد و توضیح دهد که چگونه بر پیش بینی های الگوریتم تاثیر گذاشته است.

مدل Drexel که اخیرا در مجله منتشر شده است کامپیوتر در زیست شناسی و پزشکی، توسط تجزیه و تحلیل هدفمند توالی ژنتیکی پروتئین اسپایک ویروس هدایت می شود – بخشی از ویروس که به آن اجازه می دهد از سیستم ایمنی فرار کند و سلول های سالم را آلوده کند، همچنین بخشی است که اغلب در طول همه گیری جهش یافته است. – همراه با یک تحلیل یادگیری ماشینی با اثرات ترکیبی عواملی مانند سن، جنس و موقعیت جغرافیایی بیماران کووید.

سخنسنج گفت: «ویروس می تواند ما را شگفت زده کند و ادامه خواهد داد. ما فوراً نیاز داریم که ظرفیت جهانی خود را برای توالی یابی انواع مختلف گسترش دهیم تا بتوانیم توالی گونه های بالقوه خطرناک را به محض ظاهر شدن – قبل از اینکه تبدیل به یک مشکل جهانی شوند، تجزیه و تحلیل کنیم.منبع

به همین دلیل، اکثر پیش بینی های بهداشت عمومی در مورد “انواع نگرانی” جدید – همانطور که سازمان بهداشت جهانی آنها را طبقه بندی می کند – بر اساس آزمایش نظارتی و مشاهده مناطقی است که آنها در حال گسترش هستند.

سخنسنج گفت: «یکی از اهداف کلیدی ما این بود که مطمئن شویم مدل قابل توضیح است، یعنی بتوانیم بگوییم چرا پیش‌بینی‌هایی را انجام می‌دهد. «شما واقعاً مدلی می‌خواهید که به شما امکان می‌دهد به زیر کاپوت نگاه کنید تا، به عنوان مثال، دلایلی را ببینید که چرا پیش‌بینی‌های آن ممکن است با آنچه زیست‌شناسان از آزمایش‌های آزمایشگاهی می‌دانند مطابقت داشته باشد یا نباشد – تا مطمئن شوید که پیش‌بینی‌ها بر روی ساختار درست ساخته شده‌اند. “

دید در میان متغیرها

محققان در حال حاضر از این مدل برای تجزیه و تحلیل دقیق تر گروه فعلی از انواع در حال ظهور استفاده می کنند که پس از Omicron BA.4 و BA.5 غالب خواهند شد.

نمای بهتر

گفت: «میزان جهش‌های پروتئین سنبله قبلاً بسیار قابل توجه بوده است و احتمالاً ادامه خواهد یافت زیرا ویروس با میزبان‌هایی مواجه می‌شود که قبلاً هرگز آلوده نشده‌اند». گیل روزن، دکتری، استاد دانشکده مهندسی، که ریاست آزمایشگاه پردازش سیگنال و انفورماتیک زیست محیطی و تکاملی Drexel را بر عهده دارد.

در حالی که مقامات بهداشت عمومی در سراسر جهان با آخرین موج همه‌گیری کووید-19 درگیر هستند، محققان دانشگاه درکسل مدلی رایانه‌ای ایجاد کرده‌اند که می‌تواند به آنها کمک کند تا برای دوره بعدی آمادگی بهتری داشته باشند. این مدل با استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی که برای شناسایی همبستگی‌های بین تغییرات توالی ژنتیکی ویروس کووید-۱۹ و افزایش در انتقال، بستری شدن در بیمارستان و مرگ‌ها آموزش داده شده‌اند، می‌تواند هشداری اولیه در مورد شدت انواع جدید ارائه دهد.

داده های ژنتیکی و بیمار از پایگاه داده GISAID – بزرگترین مجموعه اطلاعاتی در مورد افرادی که به ویروس کرونا آلوده شده اند – برای آموزش این الگوریتم استفاده شد. هنگامی که الگوریتم‌ها آماده شدند، تیم از آنها برای پیش‌بینی زیرمتغیرهای Omicron پس از BA.1 و BA.2 استفاده کرد.

“وقتی دنباله ای را دریافت می کنیم، می توانیم قبل از اینکه آزمایشگاه ها آزمایش هایی با مدل های حیوانی یا کشت سلولی انجام دهند، یا قبل از اینکه تعداد کافی افراد بیمار شوند تا بتوان داده های اپیدمیولوژیک را جمع آوری کرد، خطر ابتلا به بیماری شدید را از یک نوع دیگر پیش بینی کنیم. به عبارت دیگر، مدل ما سخنسنج گفت: بیشتر شبیه یک سیستم هشدار اولیه برای انواع در حال ظهور است.

سخنسنج گفت: «ما نشان می‌دهیم که زیر متغیرهای Omicron در آینده بیشتر باعث ایجاد بیماری شدیدتر می‌شوند. “البته، در دنیای واقعی، این افزایش شدت بیماری با عفونت قبلی توسط انواع قبلی Omicron کاهش می یابد – این عامل همچنین در مدل سازی منعکس می شود.”

تا به حال، دانشمندان عمدتاً از توالی ژنتیکی برای شناسایی بهتر جهش ها در کنار آزمایش های آزمایشگاهی و مطالعات اپیدمیولوژیک استفاده می کردند. موفقیت کمی در پیوند دادن تغییرات توالی ژنتیکی خاص به ویروسی بودن انواع جدید وجود داشته است. محققان Drexel معتقدند که این به دلیل تغییرات پیشرونده در واکسیناسیون و ایمنی در طول زمان و همچنین تغییرات در نحوه گزارش داده ها در کشورهای مختلف است.

“ما می دانیم که تا کنون هر نوع کووید-19 متوالی به عفونت های خفیف تر منجر شده است زیرا واکسیناسیون، ایمنی و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی درک بهتری از نحوه درمان عفونت ها دارند. اما آنچه ما از طریق تجزیه و تحلیل اثرات مختلط خود کشف کرده ایم این است که سخنسنج گفت که این روند لزوماً برای هر کشوری برقرار نیست. به همین دلیل است که مدل ما موقعیت جغرافیایی را به عنوان یکی از متغیرهای مورد توجه الگوریتم یادگیری ماشین در نظر می‌گیرد.

او گفت: «برخی تخمین‌ها نشان می‌دهند که SARS-CoV-2 تنها 30 تا 40 درصد از فضای بالقوه برای جهش‌های سنبله را «کاوش» کرده است. “وقتی در نظر می گیریم که هر جهش می تواند بر ویژگی های کلیدی ویروس مانند حدت و فرار سیستم ایمنی تاثیر بگذارد، به نظر می رسد که بتوان به سرعت این تغییرات را شناسایی کرد و معنی آنها را برای افرادی که در برابر عفونت آسیب پذیر هستند، درک کرد.”

با گذشت بیش از دو سال از همه‌گیری، دانشمندان و مقامات بهداشت عمومی تمام تلاش خود را می‌کنند تا پیش‌بینی کنند که چگونه جهش‌های ویروس SARS-CoV-2 احتمالاً باعث انتقال بیشتر، فرار به سیستم ایمنی و احتمال ایجاد عفونت‌های شدید می‌شود. اما جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌های ژنتیکی برای شناسایی انواع جدید – و پیوند دادن آن به بیماران خاصی که توسط آن بیمار شده‌اند – هنوز یک فرآیند دشوار است.

این الگوها را با الگوهایی که از مطالعه جداگانه فراداده های بیمار (سن و جنس) و نتایج پزشکی (موارد خفیف، بستری شدن در بیمارستان، مرگ) به دست می آورد، لایه بندی می کند. این الگوریتم همچنین تعصبات ناشی از نحوه جمع‌آوری داده‌ها را در کشورهای مختلف بررسی می‌کند و سعی در حذف آن دارد. این فرآیند آموزشی نه تنها به برنامه اجازه می‌دهد تا پیش‌بینی‌هایی را که قبلاً در مورد نوع موجود انجام داده است تأیید کند، بلکه مدل را برای پیش‌بینی در هنگام مواجهه با جهش‌های جدید در پروتئین اسپایک نیز آماده می‌کند. این پیش بینی ها را به صورت طیفی از شدت نشان می دهد – از موارد خفیف تا بستری شدن در بیمارستان و مرگ – بسته به سن یا جنسیت بیمار.

گفت: “سرعتی که انواع جدیدی مانند Omicron به سراسر جهان راه یافته اند به این معنی است که تا زمانی که مقامات بهداشت عمومی کنترل خوبی در مورد آسیب پذیری جمعیت خود داشته باشند، ویروس از قبل وارد شده است.” دکتر بهراد سخنسنجاستادیار پژوهشی در کالج مهندسی Drexel که توسعه مدل کامپیوتری را رهبری کرد. ما در تلاش هستیم تا یک سیستم هشدار اولیه به آنها بدهیم – مانند مدل‌سازی پیشرفته آب و هوا برای هواشناسان – تا بتوانند به سرعت پیش‌بینی کنند که نوع جدید چقدر خطرناک است – و بر اساس آن آماده شوند.

Matthew Newman

Matthew Newman Matthew has over 15 years of experience in database management and software development, with a strong focus on full-stack web applications. He specializes in Django and Vue.js with expertise deploying to both server and serverless environments on AWS. He also works with relational databases and large datasets
[ Back To Top ]