طراحی داخلی مطب پزشک – شرکت معماری کارمانی

بهتر است از یک رنگ براي اتاق انتظار و اتاق درمان استفاده کنید. استفاده می شود؟ آیا هزینه کردن این امکانات که برای راحتی کاربران ایجاد شده صرفه اقتصادی دارد! در صورتی که سبک مبل مدرن و ترند روز است از همه رنگ ها می توانید استفاده کنید. شما می توانید از دیوار سبز نیز که یک ایده مدرن و امروزی است، برای رسیدن به این منظور در کنار ایجاد محیطی زیبا بهره بگیرید. سرگرمی در طراحی مطب دندانپزشکی مدرن به یک مؤلفه برجسته تبدیل شده است. در این صورت محیط کار تبدیل به محلی مناسب، جالب و آرامش بخش برای پرسنل و مراجعین آن محل خواهد شد که در این راستا مطب­ دندانپزشکی و طراحی داخلی اتاق انتظار مطب نیز چنین وضعیتی دارد. براي منشی مطب که مسؤولیت پذیرش بیماران و بایگانی پرونده ها را بر عهده دارد نیز باید فضاي مناسبی در نظر گرفته شود.

به همین دلیل به شما عزیزان توصیه میکنیم برای دکوراسیون منزل ، محل کار، مطب و هر فضای دیگری اهمیت خاصی قائل شده و برای زیبایی و طراحی آن اقدام کنید. عامل دیگری که معمولا بر خلق و خوی بیمار تأثیر می گذارد، فضا (یا دکوراسیون داخلی مطب دکتر کمبود آن) است. خطوط ساده و مستقیم و راست گوشه در عین انتقال آرامش به فضا و زیباتر شدن وسایل، عملکرد فضای مورد نظر را بالا می برد. شما می توانید تعدادی از کار های ساده طراحی داخلی را خودتان به عهده گرفته و اجرایی کنید، ولی برای بعضی از کار های مهم تر و ضروری تر از مهارت یک طراح داخلی کمک بگیرید.

این مطب به عنوان،مطب متخصص پوست و مو طراحی شده است. در دکوراسیون داخلی مطب که روزانه با افراد زیادی سروکار دارد بهتر است به رنگ و نوع چیدمان در طراحی داخلی این مرکز توجه شود. رنگ های تیره و تند تاثیر زیادی در خستگی چشم ها دارند ، از این رو برای طراحی داخلی مطلب مناسب نخواهند بود. دکوراسیون مطب پزشک نوعی سرگرمی و کار خلاقانه است که نیاز به صرف هزینه زیادی هم ندارد. اما در حال حاضر، در طراحی داخلی، زیبایی هم از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است. چه علامت خطر، چه گل رز، به هر حال قرمز آنجاست تا حواس شما را به خود جلب كند و چشمانتان را خیره سازد. حال اجازه دهید نگاهی به 8 رنگ اصلی مداد رنگی داشته باشیم. در بسیاری از مطب ها ما شاهد بسیاری از امکانات مانند یخچال و قهوه ساز می باشیم که برای بیماران در نظر گرفته شده تا آن ها احساس راحتی داشته باشند. سایر اشیا و تجهیزات مانند میزهای پذیرش، سطل های زباله و پارتیشن بندی و سایر میزها نیز باید متناسب با فضای کلینیک طراحی شوند. بهتر است سرویس بهداشتی جداگانه اي براي کودکان و بزرگسالان نیز در نظر گرفته شود.

اگر سیستم گرمایش و سرمایش را راه اندازی نکنید و فضای مطب غیرقابل تحمل باشد، بسیاری از بیماران را از دست خواهید داد. اگر اتاق مطب شما در طبقه همکف و مجاور حیاط است می توانید از شیشههاي قوي استفاده کنید و در باغچه روبهروي این پنجرههاي قدي، انواع و اقسام گیاهان سبز و گل ها را بکارید. انتخاب رنگ دندان براي انواع کامپوزیت ها و چینی ها در این شرایط و در این نور آسانتر و صحیح تر است. استفاده از رنگ هاي روشن مانند آبی ملایم یا کرم فضاي مطب را وسیع تر جلوه می دهند بنابراین اگر مطب کوچکی دارید که ممکن است دلگیر به نظر برسد، می توانید از این رنگ هاي روشن براي دیوارها استفاده کنید. اگر قــرار است در بخشی از مطــب کــارهاي دندانپزشکی اطــفال صــورت گیــرد و یونیت خاصی براي کودکان در نظر گرفته شده است، تالش کنید این بخش از بخش هاي دیگر مطب که مخصوص کارهایی مانند کشیدن و جراحی دندان براي بزرگسالان است، جدا باشد تا دیدن ً صداي وسایل و مناظر ترس و اضطراب یا احیانا بیماران، موجب ترس و نگرانی کودك نشود. بدون شک براي طراحی اتاق انتظار کودك استفاده از رنگهاي شاد بسیار اهمیت دارد. استفاده از رنگ های شفاف و برجسته معمولا ورودی مطب ها و سالن ها ی انتظار را برجسته تر نمایش می دهند.

در این محیط کودکان به دور از محیط پرسروصدا و شکایت بزرگسالان، در کنار همسالان خود خواهند بود و با دیدن همسالانشان که به مطب دندان پزشکی آمده اند، راحت تر با ترس و نگرانی خود کنار می آیند. در مطب دندان پزشکی ساختار و محیط داخلی از نمای خارجی آن اهمیت بیشتری دارد، زیرا فضای داخلی مطب تعیین میکند چه خدماتی با چه کیفیتی در آنجا قرار است ارائه شود. زیرا شما نمی دانید که برای ساختن یک بنا و یا باز سازی کردن آن چه مقررات و ضوابطی وجود دارد. همانطور که می دانید طراحی داخلی خانه با دفتر متفاوت است. شما همچنین می توانید از یک زمینه رنگی براي اتاق انتظار و اتاق درمان استفاده کنید و فقط درجه تیرگی و روشنایی این رنگ را در دو اتاق، متفاوت در نظر بگیرید. افراد در برابر نارنجی دو واكنش نشان میدهند: یا عاشق آن می شوند یا از آن متنفر میشوند نارنجی اصولا با زرق و برق، اشتعال،. در بهترین حالت برای تعویض لباس میشود از دو اتاق مجزا استفاده کرد که یکی برای پرسنل و کادر تکنسین ها شامل قفسه و کمد های قفل دار است و دیگری برای بیماران و افراد مراجعه کننده تا بتوانند به راحتی از فضای آن استفاده کنند.

نیز بتوانند ارتباط بسیار خوبی با شما برقرار نمایند. بهتر است که بیماران بتوانند به صورت راحت با منشی در ارتباط باشند و از طرف دیگر منشی و یا مسئول پذیرش بتواند نیازهای بیماران را تامین کند و نظارت لازم را به سالن انتظار داشته باشد . پیش از این که براي سر و سامان دادن به محیط داخلی مطبتان دست به کار شوید، نخست لازم است تعیین کنید از هر فضایی در مطب خود قرار است براي چه کاري استفاده شود. اگر مطب شما به شکل یک کلینیک است که همزمان چند دندان پزشک در آن مشغول به کارند، باید به حفظ آرامش محیط و پرهیز از شلوغی توجه کنید. همچنین معمولا کیلینیک فیزیوتراپی شامل چندین اتاق و یا غرفه میباشد که بتوان چندین بیمار را همزمان تحت درمان قرار داد. بخش آخر از فضاي مطب شما مخصوص امور پشتیبانی است که شامل سرویس بهداشت کارکنان و تعویض لباس، آشپزخانه اي کوچک براي کارکنان و انبار مواد و وسایل خواهد شد. اگر تا کنون به این موارد توجهی نداشتید، می توانید با اعمال تغییرات کوچک و پیاده سازی تعدادی از موارد شکل خاصی به فضای داخلی مطب ببخشید. یک چیدمان صندلی کوچک برای از بین بردن و پوشیدن کفش های پشتی می تواند راحتی بیشتری به ورودی بدهد.

در طراحی داخلی مطب رادیولوژی و طراحی داخلی مطب فیزیوتراپی علاوه بر اجرای استانداردهای معماری، در نظر گرفتن فضای کافی و مناسب برای آنها رعایت کنید. رنگ سبز علاوه بر اینکه موجب آرامش و کاهش استرس و اضطراب در بیماران میشود، قدرت تمرکز و دقت را هم چندین برابر میکند. علاوه براین، طراحی محیط داخلی مطـبتان با توجه به شرایط روحی خودتان، در حفظ روحیه شاد شما مؤثر خواهد بود و از خستگی و کسالت کار طولانی در یک محیط بسته میکاهد. آیا ترجیح می دهید از رنگهاي ملایم براي دیوارها و یونیت استفاده کنید یا از رنگ هاي انرژي بخشی استفاده کنید که روحیه و شادي را در شما و بیماران تان القا میکنند. سایه های طبیعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسكین را به افراد القا می كند. برخی از تركیبات و سایه های زرد می توانند فرد را از نظر ذهنی تحریك كرده و خالقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از تركیب های زرد نیز وجود دارند كه ممكن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند. از جمله ویژگی های این نوع کفپوش این است که به دلیل کم بودن لایه ی پی وی سی آن ، از قیمت کمتری نسبت به انواع دیگر کفپوش ها برخوردار می باشد و برای مساحت های بالا نیز می تواند به صرفه باشد .

ولی ممکن است در مواردي مطب شما در زیرزمین یک ساختمان باشد و اتاقی که قرار است یونیت در آن نصب شود، پنجره اي نداشته باشد؛ در این صورت هم می توانید در مقابل صندلی دندان پزشکی یک تابلو زیبا و آرامش بخش آویزان کنید. می توانید از برچسب های طرح حیوانات برای تزیین صندلی استفاده نمایید. کلیمن در سال 1981، نظریه­اي مبنی بر این که استفاده از رنگ آبی باعث می­شود یک اتاق بزرگتر و رنگ قرمز سبب می­شود اتاق کوچکتر به نظر برسد، طرح کرد. به طور کلی استفاده از مبلمان و تجهیزات پیشرفته در مطب بی تاثیر نیست و نباید از اهمیت آن ها غافل بشویم. برای اتاق انتظار کودک، میتوان از تصاویر و شخصیتهای مورد علاقه کودکان به شکل پوستر روی دیوارها استفاده کرد یا اسباببازیهایی را برای کودکان در آن محل قرار داد و با قراردادن میزهایی این مکان را برای کودکان فراهم کرد تا در کناریکدیگربه نقاشی و بازی های جمعی مشغول شوند. براي اتاق انتظار کودك، شما می توانید از تصاویر و شخصیتهاي مورد عالقه کودکان به شکل پوستر روي دیوارها استفاده کنید یا اسباب بازي هایی را براي کودکان در آن قرار دهید.

برای طراحی فضای کف مطب دندان پزشکی میتوان از سنگ، سرامیک، چوب، کاشی و حتی ترکیبی از این موارد استفاده کرد. فضای درمانی باید به گونه ای طراحی شود که برای افرادی که از آن استفاده می کنند چه کسانی که در آن کار می کنند و چه مراجعه کنندگان و بیماران ، راحت باشد به طوری که آن ها بتوانند ساعت های طولانی ای را در آن بدون خستگی و آُیب دیدگی بگذرانند . تاکنون به این مسأله فکر کرده اید که یک مطب دندان پزشکی استاندارد باید داراي چه فضاهایی باشد یا به عبارت دیگر شما باید چه اتاق هایی را در مطبتان در نظر بگیرید. استراتژی شاخص طراحی درمانگاه پوست و مو بستگی به تخصیص متراژهای فضا و سیرکولاسیون دارد. یکی از مواردي که به حفظ آرامش شما در چنین محیطی کمک می کند آن است که مساحت فضا را نسبت به تعداد دندانپزشکانی که همزمان مشغول به کارند در نظر بگیرید و فضاي کافی را براي نصب هر یونیت، نشستن و حرکت کردن هر دندان پزشک و دستیار او در نظر داشته باشید. با گسترش راه های مختلف زیبایی و عمل های زیبایی ،همچنین با افزایش بیماری های متعدد ، طراحی مطب از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است که در دیزاین مطب باید به تقسیم بندی و استاندارد های فضایی توجه کرد.طراحی مطب وابسته به عوامل مختلفی است،یکی از این نکات مهم کاربری فضا است،برای مثال در طراحی مطب اطفال بهتر است از رنگ های شاد استفاده کنیم تا کودکان در فضا احساس آرامش بیشتری کنند.و همچنن در طراحی بخش فضای عمومی بهتر است از رنگ های روشن و آرامش بخش استفاده کنیم.

با این وجود میز رسپن و سایر مبلمان باید تا حد امکان ساده و محکم باشند و حسی از اطمینان را در میان بیماران ایجاد کند. حد تعادلی میان انرژی بنفش عموما و هیجان قرمز و آرامش و سكون آبی ایجــاد می كند. یک مطب یا کلینیک دندانپزشکی باید به شکل یک مکان امداد رسانی از سوی متخصص دندانپزشک و سایر پرسنل دندانپزشکی به مراجعین و بیماران باشد که این امر باعث رضایت و آسودگی خاطر بیمار تا حد امکان می شود. این موضوع با جانمایی صحیح فضاها، امکان دسترسی مناسب به آنها و پرهیز از ایجاد فضاهای پرت، تا حد زیادی، قابل کنترل خواهد بود.

Matthew Newman

Matthew Newman Matthew has over 15 years of experience in database management and software development, with a strong focus on full-stack web applications. He specializes in Django and Vue.js with expertise deploying to both server and serverless environments on AWS. He also works with relational databases and large datasets
[ Back To Top ]