دکوراسیون خانه 200 متری، خانه ای ویلایی در مشهد

ایده ی اصلی طراحی پروژه، ترکیب دو المان چوبی معلق در فضاست که نه تنها شاخصه ی اصلی حجم می باشند، بلکه با حفظ هویت خود و تداومشان از خارج به داخل، به خلق فضاهای داخلی متنوع می انجامد. برای تامین نیازهای کارفرما و خلق فضایی متمایز و آرامش بخش، تغییرات زیادی در وضع موجود ویلا ایجاد گردید به نحوی که کلیه نازک کاری و فضاهای قدیم ویلا دچار دگرگونی شد. شکل گیری این کانسپت با در نظر گرفتن معماری زمینه ای با داشتن کمترین تأثیر در بر طبیعت بکر و همچنین ایجاد ارتباط نزدیک با آن صورت گرفت. در این راستا، مطالعه و شناسایی کامل الگوهای بومی، از مورفولوژی بافت روستای تاریخی گرفته تا بوم شناسی محیط طبیعی، به شکل گیری مفهوم پروژه بسیار کمک کرد. کاربرد بتن و سنگ ورقه ای همرنگ با بافت کوه های اطراف پروژه، طراحان را به ایده اصلی نزدیک می ساخت.

به طور کلی بهتر است پیش از گرفتن این تصمیم مهم با مشاورین املاک معتبر مشورت کنید و از آن ها در این باره کمک بخواهید. با توجه به این ایده، طراحی پروژه با تقسیم حجم اصلی در نقطه دقیق تلاقی آن با زمین آغاز شد که دید گسترده ای را در میان ویلا ایجاد می کند. نتیجه این تقسیم بندی ایجاد دو باکس خالص جدا شده و یک فضای خالی در میان آن بود. معماری ویلای آبرنگ در منطقه ای ارزان قیمت در نجف آباد استان اصفهان برای یک خانواده سه نفره واقع شده است که علاقه فراوانی به میهمانی و دورهمی های دوستانه دارند اما بودجه کافی برای تحقق رویاها و مهمان نوازی های خود نداشتند و قرار بر این شد که طراحان ساختمانی یک طبقه طراحی کنند که ساده و ارزان باشد. این پروژه شامل یک خانه ای با قدمت بیست سال ساخت بود.

هدف اصلی در طراحی این پروژه ایجاد ساختمانی متمایز به عنوان بنای یادبود بر سطح زمینه ای بود که در ورودی شهر قرار گرفته داشت. جهت بازتعریف الگوی خانه-باغ در سایت مورد نظر هر یک از سه عنصر خانه، استخر، و باغ به صورت مجزا توسط معماران مورد بررسی و تحلیل قرار گرفتند و بعد از تعریف الزامات درونی و عملکردی هر یک، با تسری این نظامات در هم، سعی بر ایجاد زبانی واحد در این نمای ویلا مدرن در ایران داشتند. از آنجائیکه ویلاهای شمال باید از بهترین طراحی داخلی برخوردار باشند، طراحی دکوراسیون داخلی در هر یک از قسمتها به صورت مجزا و با در نظر گرفتن اصول و قوانین کلی اجرا میگردد.

انواع سقف کاذب این روزها در سازههای جدید و شیک به کار میرود. خط معمار در بخش های مختلف همواره جدید ترین پروژه های دفتر معماری Fran Silvestre را برای کاربران همیشگی اش به اشتراک گذاشت. این دفتر اخیرا جدید ترین پروژه ی طراحی ویلای خود را منتشر کرد. برخلاف معماری سنتی که عمدتا از معنویت الهام می گیرد، این ویلا با هدف درک تجربیات فیزیکی طراحی شده است. نکته مهم دیگر در محوطه سازی، نوپردازی محیط خارجی ویلا در شب می باشد که زیبایی آنرا دو چندان می نماید و نبود آن یعنی بی تجربگی در ساخت و کاهش کیفیت تجربه زندگی در ویلا.

توجه کنید که انتخاب و اجرای هر کدام از این سبک ها نیازمند دانش و تخصص خاصی می باشد. همچنین این سبک می تواند خانه را به سمت آرامش و طراحی داخلی ویلا کوچک ظرافت سوق دهد. از این رو طراحان در این پروژه “گاه” را “سلسله یا مرحله” معنی کردند. بنابراین، شرح پروژه و فرآیند طراحی در “چهار” “سلسله یا مرحله” شکل گرفت. واژه “چهارگاه” در زبان فارسی ترکیبی از دو واژه “چهار” و “گاه: به معنای زمان و دوره” و همچنین به معنای “مکان” نیز می باشد. کارفرمای پروژه تصمیم داشت تا در زادگاه خود در شهر تفت جهت بازآفرینی خاطرات کودکی اش، یک خانه ای بنا سازد که درخور فامیل و محله اجدادی اش بوده و همچنین فضایی دل انگیز برای اعضای خانواده اش و دورهم گردآمدن فامیل باشد. طراحان توانستند با بررسی ساختار حجم و سازه کارفرما متقاعد سازند تا با کاهش هزینه های نما و بهینه سازی متریال ها، حجم ساختمان را به گونه­ ای شکل تا به ناظر یک خانه مسکونی را القا کند و همچنین هویت یک ویلای مسکونی بلوک شهری را که در انحصار یک خانواده است را به خود گیرد.

طراحی این ویلا بر اساس اهداف مورد نظر کارفرما و طراحان آغاز گشت که به شرح زیر می باشد. هنگامی که طراحی ویلا و اجرای ویلا انجام میگیرد باید این نکته را مدنظر داشته باشید که فضایی را باید در داخل حیاط ویلا برای ساخت باغچه ویلا آماده کنید. البته کوچک بودن طراحی ویلا به معنی کم جا و کوچک بودن فضای داخل نیست. طراحان برای طراحی این پروژه محدودیت های متفاوتی داشتند، یکی از این محدودیت ها مساحت کم و شکل نامناسب زمین بود به گونه ای که از هیچ هندسه خاصی پیروی نمی کرد. پس از مطالعه محتوای پروژه، طراحان بدین اندیشیدند که وجود یک مدول سازه ای می تواند به ایجاد فضاهای معماری باز و بسته به طور همزمان کمک کند و از طرف دیگر این روش از نظر هزینه و زمان ساخت پروژه بسیار کارآمدتر باشد.

طراحان در این پروژه سعی کردند ساختار بنا را تحت تأثیر بافت متریال ها قرار دهند و این گونه بافتار بهوجود آمد؛ چوب، سیمان سفید، سنگ و فلز درهم تنیده شده و همانند تاروپود یک قالی، پوسته ی خارجی ساختمان را دربرگرفته اند. ویلاهای سنتی ویلاهایی هستند که در طراحی آن ها از مواد و متریال سنتی استفاده می شود و بافت سنتی ویلاهای قدیمی را دارا هستند. پروژه ی طراحی ویلای ام و جی حاکی از حس پویایی و حرکت و تداخل مسائل مدرن و سنتی میباشد. در رابطه با اجرا و ساخت این ویلا ایده اصلی با در نظرگرفتن بستر طراحی از فناوری و متریال ساده و بومی و مهم تر از همه قابل دسترس و همچنین استفاده از حداکثر سامانه های غیر فعال انرژی و حفظ آن بوده است.

نه با داستانهای عقلانی و ذهنی تقویت شده و نه از ایده های طراحی پشتیبانی می کند. میزهای ناهار خوری یکی از کاربردیترین و لوکسترین لوازم هر خانهای هستند، به شرط آنکه دارای طراحی خاص و منحصر به فرد باشند. و یک میز ناهار خوری را در طرف دیگر سالن با راهروهای بزرگ قرار دهید تا حرکت دائمی را در خود جای دهد. شما فقط باید میز ناهار خوری مدرن را با تزئینات نور بی نظیر روی آن قرار دهید. با توجه به شرایط خاص آب و هوایی منطقه، در جانمایی و طراحی تمامی فضاها، تعدیل شرایط اقلیمی منطقه با جهت گیری مناسب فضاها، استفاده از انواع بادشکن های طبیعی یا مصنوع و بهره گیری حداکثری از نور خورشید در فصول سرد سال صورت گرفته است. چالش اصلی در طراحی پروژه این است که سایت از گذرگاه اصلی جدا شده و توسط چندین ساختمان احاطه شده است. اکنون این فضا تبدیل به اتاق نشیمن دنج و بسیار راحتی شده است. برای دکوراسیون اتاق ناهارخوری حتماً باید به فضایی که در اختیار دارید توجه کنید. طراحان با توجه به نیازهای کارفرما تصمیم گرفتند تا یک حجم نیمه محصور در طبقه ی همکف برای ضیط موسیقی ایجاد کنند.

علاوه بر این استفاده از سقف شیروانی چهار طرفه با ورق سیاه، یادآور معماری کوهستانی را برای آن ها تداعی می کرد که بی ارتباط با پروژه نیز نبود. به همین دلیل میزان ساخت و ساز ویلا در این شهر روز به روز در حال افزایش است. در حقیقت بازی با رنگ و نور از مهم ترین نکاتی است که هنگام طراحی دکوراسیون داخلی انواع ویلا می بایست به آن دقت داشت. باغ های هر ویلا به دقت طراحی و با پوشش گیاهی و لوازم جانبی مناسب تزئین شده است. توجه به سلیقه کارفرما و استفاده از نظر کارفرمایان به منظور دریافت ایده و طرح های مختلف از دیگر عواملی هستند که در موقع طراحی و ساخت ویلا به دقت و توجه بالایی نیاز دارند. در طراحی ویلای مدرن یا به عبارتی در طراحی ویلا به طور کلی در نظرگفتن نحوه طراحی معماری ویلا بسته به شرایط زیادیست با نشان دادن تصویر یک ویلای مدرن طراحی شده و تقاضای طراحی ویلای مدرن همانند تصویر مورد نظر به نتیجه مطلوبی نخواهیم رسید طراحی ویلای مدرن به عواملی چون بافت جغرافیایی و طبیعی محیط، شرایط آب و هوایی ویلاهای طراحی شده در آن منطقه، سبک طراحی ویلای مورد نظر و تعداد طبقات ویلا و..

سایت این پروژه در منطقه ای با تراکم متوسط قرار گرفته است و با وجود این که از سروصدا و همهمه ی موجود در شهر به دور است، ایجاد آرامش به عنوان موضوع اصلی و برخورد مناسب با آلودگی های صوتی و بصری به حساب می آمد. همانند سایر پروژه های این دفتر معماری، فضای داخلی این ویلا ساده و مینیمال می باشد. همچنین نکاتی برای انتخاب محل مناسب پله در طراحی ویلا ارائه شده است. ایده پردازی های اولیه و همچنین اقلیم این پروژه، باعث شد تا طراحان ویلایی را طراحی کنند که خود را در دل کوه ها و صخره های موجود در این روستا حل کند.

Matthew Newman

Matthew Newman Matthew has over 15 years of experience in database management and software development, with a strong focus on full-stack web applications. He specializes in Django and Vue.js with expertise deploying to both server and serverless environments on AWS. He also works with relational databases and large datasets
[ Back To Top ]