به لطف «حافظه مصنوعی» جدید – ScienceDaily، ربات ها می توانند به یافتن اشیایی که گم کرده اید کمک کنند.

سپس، با استفاده از یک الگوریتم تشخیص شی، ربات را برای شناسایی، ردیابی و نگه داشتن گزارش حافظه از اشیاء خاص در دید دوربین خود از طریق ویدئوهای ذخیره شده برنامه ریزی کردند. با این ربات که قادر به تشخیص یک شی از شی دیگر است، می تواند زمان و تاریخ ورود یا خروج اشیاء از دید خود را ثبت کند.

دکتر علی ایوب، دانشجوی فوق دکترا در رشته مهندسی برق و کامپیوتر می گوید: «تاثیر طولانی مدت این واقعا هیجان انگیز است. یک کاربر می تواند نه تنها با یک ربات همراه، بلکه یک ربات همراه شخصی سازی شده که می تواند به او استقلال بیشتری بدهد، درگیر شود.

تیم تحقیقاتی با یک ربات دستکاری موبایل Fetch که دارای دوربینی برای درک جهان اطراف است، شروع کرد.

سپس محققان یک رابط گرافیکی ایجاد کردند تا کاربران بتوانند اشیایی را که می‌خواهند ردیابی شوند انتخاب کنند و پس از تایپ نام اشیاء، آنها را در یک برنامه تلفن هوشمند یا رایانه جستجو کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ربات می تواند زمان و مکان آخرین بار مشاهده شی خاص را نشان دهد.

مقاله ای در مورد پروژه، تلفن من کجاست؟ به منظور توسعه یک مدل حافظه اپیزودیک برای روبات‌های همراه برای ردیابی اشیاء برجسته کاربران، در کنفرانس بین‌المللی اخیر ACM/IEEE 2023 در مورد تعامل انسان و ربات ارائه شد.منبع مهندسان دانشگاه واترلو روش جدیدی برای برنامه‌ریزی روبات‌ها کشف کرده‌اند که به افراد مبتلا به زوال عقل کمک می‌کند دارو، عینک، تلفن و سایر اشیایی را که نیاز دارند اما گم کرده‌اند، پیدا کنند.

آزمایشات نشان داده است که این سیستم بسیار دقیق است. و در حالی که ممکن است برخی از افراد مبتلا به زوال عقل این فناوری را دلهره آور بدانند، ایوب گفت که مراقبان می توانند به راحتی از آن استفاده کنند.

مهندسان بر این باور بودند که یک ربات همراه با حافظه اپیزودیک مخصوص به خود می تواند در چنین شرایطی بازی را تغییر دهد. و آنها موفق شدند از هوش مصنوعی برای ایجاد نوع جدیدی از حافظه مصنوعی استفاده کنند.

با حرکت رو به جلو، محققان مطالعات کاربری را با افراد بدون معلولیت و سپس افراد مبتلا به زوال عقل انجام خواهند داد.

ایوب و سه همکارش از افزایش سریع تعداد افرادی که با زوال عقل کنار می آیند شگفت زده شدند، وضعیتی که عملکرد مغز را محدود می کند و باعث سردرگمی، از دست دادن حافظه و ناتوانی می شود. بسیاری از این افراد مکرراً مکان اشیاء روزمره را فراموش می کنند، که کیفیت زندگی آنها را کاهش می دهد و بار اضافی را بر دوش مراقبین قرار می دهد.

و در حالی که تمرکز اولیه بر کمک به گروه خاصی از افراد است، این فناوری روزی می‌تواند توسط هر کسی که بالا و پایین را برای چیزی که اشتباه کرده است، مورد استفاده قرار دهد.

Matthew Newman

Matthew Newman Matthew has over 15 years of experience in database management and software development, with a strong focus on full-stack web applications. He specializes in Django and Vue.js with expertise deploying to both server and serverless environments on AWS. He also works with relational databases and large datasets
[ Back To Top ]