با طراحی نمای ساختمان نیم پیلوت، طراحی داخلی خود را نیز از یکنواختی خارج کنید!

اغلب، پروژههای نوساز برای دکوراسیون داخلی گزینههای بهتری هستن، چون با دید بازتری انتخاب شدن و نکات اصلی در اونها مدنظر قرار گرفته. سبک در دکوراسیون و تناسب همه وسایل با سبک طراحی فوق العاده اهمیت دارد. در هر دو صورت میتونید با توجه به نیازتون فضای داخلی رو دکور کنید (در ادامه در مورد دکوراسیون داخلی در خانه های نوساز و بازسازی شده به تفکیک صحبت میکنیم). در این مطلب با چند نمونه معماری خانه های دوبلکس آشنا شدید که امیدواریم با الگوبرداری از این طراحی ها بتوانید زیباترین معماری را در خانه دوبلکس خود ایجاد کنید. سبک مدرن : این سبک زیبایی خاص خود را دارد و به دور از پیچیدگی است ، که باعث ایجاد آرامش و راحتی و شیک بودن می شود.

اگر آن را با عشق و علاقه چیدمان کنیم بدون شک این حس خوب به مهمانان هم منتقل می شود. به دلیل تنوع مبلمان و کاربرد اونها، انتخاب و چیدمان اهمیت زیادی پیدا میکنه و همین اصول فضای شما رو خوب یا بد میکنه. مبلمان شامل تمامی وسایلی است که ما در دکور یک فضا و چیدمان خانه میبینیم. با بکارگیری این شیوه و با حذف دیوارها و تیغه های اضافی موجود در خانه و نصب پارتیشن های چوبی، شیشه ای و… برخی از طرحهایی که بهراحتی در دسترس هستند عبارتاند از: طراحی مدرن کبابی و درب چوبی، طرحهای سنتی درب اصلی هند جنوبی، میلههای چوبی و نقوش نیلوفر آبی، درب پانل دار یا درب چند پانل. در طراحی داخلی ساختمان، هنگامی که یک یا چند فضا را با ایجاد اختلاف سطح کوچکی از یکدیگر تفکیک نمایند به آن ویلا، نیم دوبلکس گفته می شود. کفپوش آن را میتوان بهروشها و رنگهای مختلف جلا داد.

همونطور که گفتیم دکوراسیون داخلی دانشی هست که در هر فضایی کاربرد داره، مثلا در خانه برای به وجود آوردن فضایی گرم و صمیمی که موجب آسایش و راحتی اعضای خانواده میشه و نیازهای هریک از افراد رو فراهم میکنه، به کار میره. همونطور که میدونین مبحث دکوراسیون داخلی بسیار گسترده و مفصل هست، سعی کردیم اینجا به عنوان راهنمای کاملِ دکوراسیون داخلی، به تمام جنبه ها بپردازیم. انرژی که از گیاهان دریافت میشه، تاثیر فوقالعادهای در فضا و افراد داره. زیرا داشتن یک مستر روم به خودی خودی مزیت و امتیازی در بنا محسوب میشود که میتواند جنبههای ارزشی آن را تا حد قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. احتمالا چیزی که بیشترین تاثیر رو بر انتخاب رنگ داره و مقدم بر اون هست، انتخاب سبک دکوراسیون باشه. بهتره زمانی رو به طراح بدین تا آزادانه بتونه طرح مدنظرش رو پیاده کنه، از اون مدل سه بعدی تهیه کنه و با شما درمیون بذاره.

طراحان توانایی این را دارند که با در نظر گرفتن نیاز ها و چشم انداز های مختلف فضا های دکوراسیون داخلی تجاری مورد پسند مشتریان طراحی کنند. تناسب فضا یا جسم در طراحی داخلی، با اندازه نسبی سه متغیر توصیف میشود: عرض، طول، ارتفاع. اگر یک صندلی قدیمی دارید که دیگر با بقیه دکوراسیون شما جور درنمیآید، آن را بهعنوان میز خواب یا میز عسلی قرار دهید. همان طور که گفتیم، از شاخصه های اصلی دکوراسیون خانه دوبلکس، پله های آن است. از نقش موثر مبلمان در دکوراسیون خانه گفتیم، باید بدونید که انتخاب مبلمان مناسب براساس سبک و نیاز به فضایی که در اون استفاده میشه هم بستگی داره. اما در کنار نورهای طبیعی، نورپردازی مصنوعی واجب هست و نمیشه اون رو نادیده گرفت.

تعیین و تقسیم بودجه: در همه کارها مسلما بودجه حرف اول رو میزنه. در دکوراسیون داخلی چه موضوعات و عناصری نقش دارن؟ اما برای اینکه طولانی بودن متن شما رو اذیت نکنه، موضوعات رو دسته بندی کردیم تا بتونین راحت تر به اونچه که نیازتون هست دسترسی داشته باشین. نیاز سنجی: اینکه هر خانوادهای سبک زندگی مخصوص خودشون رو دارن و باید با توجه به این سبک خانه مناسبی داشته باشن تا در اون احساس راحتی کنن. مثلا بهتره فضای غذاخوری یا پیشخوان آشپزخانه نورپردازی مختص به خود با ارتفاع مناسب داشته باشن. حالا این رنگها میتونن به زمینه اختصاص داشته باشن یا به عناصر موجود در فضا، تفاوتی نداره، مهم انتخاب درست این رنگهاست. عوامل زیادی وجود دارد که روی قیمت دکوراسیون منزل اثر میگذارد که مهم ترین آن تعداد خدمات مورد نیاز برای اجرای طرح است. در قسمت اول این راهنما در رابطه با عوامل اثر گذار بر روی هزینههای طراحی دکوراسیون داخلی صحبت کردیم و در مورد هر کدام توضیحاتی را در اختیارتان قرار دادهایم.

رنگ سفید و سیاه در دیزاین اتاق تضاد جالبی ایجاد کرده و نیاز به رنگ های اضافی را از بین برده است. انتخاب متریال پس زمینه کابینت دوش از میان رنگ های تیره و اجرای دیگر دیوارها با رنگ روشن از یک سو، در نظر گرفتن کابینت روشویی به رنگ خاکستری برای ایجاد تعادل و نهایتا کاسه روشویی، توالت فرنگی و گرم کن حوله که رنگ سفید دارند از سوی دیگر، ترکیب فوق العاده ای به دکوراسیون این فضا بخشیده است. به عبارت دیگر اگر کار نصب کاغذ دیواری برای ساختمانی که کارفرما مد نظر دارد یک هفته طول بکشد باید هزینه دستمزد طراح را متناسب با زمانی که در این یک هفته برای اجرای پروژه اختصاص داده است پرداخت نماید. برای طراحی و اجرای هر یک از دکوراسیون های خانه های کوچک معرفی شده میتوانید با بساز و بچین در ارتباط باشید. برای مثال برای داشتن محیطی گرم و صمیمی میتوان از رنگ هایی همچون قهوه ای و کرم با بافت پارچه، چرم و یا چوب استفاده کرد؛ یا برای باز کردن اشتها در فضای نهارخوری از ترکیب چوب قهوه ای سوخته با یک گل یا گلدان زرد رنگ استفاده نمود.

روشی مناسب برای پروژه های کوچک که طراح در محاسبه به پیچیدگی بر نمی خورد. نورپردازی مصنوعی هم بهتره برای هر فضا به صورت اختصاصی طراحی بشه و از نورپردازی کلی پرهیز کنین. از آنجایی که خانه های صنعتی سقفی بلند دارند، نورپردازی در آنها اهمیت بیشتری پیدا می کند. کفپوش بتنی: مقرونبهصرفه، شیک و در سبک طراحی صنعتی مد شده است. پس در وهله اول سعی کنید مانعی برای عبور نور و هوا نباشید؛ یعنی در انتخاب پرده و سایهبان پنجره دقت کافی رو داشته باشید. شاید فکر کنید چیدن یک خانه که کاری نداره و از هر کسی برمیاد، پس خودمون خیلی راحت میتونیم خانه رو دکور کنیم. تا جایی که می توانید قفسه ها و کمدهای دیواری را جایگزین اثاثیه بزرگ اتاق کنید. دربهای خانه شما و اتاقهای آن فقط درب نیستند، بلکه راهی برای ورود به خانه، خانواده و قلب شما هستند؛ بنابراین باید زیبا باشند و ازاینرو باید دربهای خود را عاقلانه انتخاب کنید.

برای زیبایی بیشتر این نوع نورپردازی می بایست منبع نور از دید افراد نزدیک به کابینت مخفی باشد، البته می توانید برای صرفه جویی در هزینه و همچنین زیباتر جلوه داده فضای داخلی آشپزخانه سینک ظرفشویی را رو به روی پنجره نصب کنید تا از نور طبیعی بهره مند شوید. هیچ قاعده ی خاصی در مورد دسته بندی انواع دکوراسیون داخلی وجود ندارد و هر نوع طراحی به نوبه ی خود می تواند یک سبک خاصی باشد. اما حفظ تعادل و جلوگیری از آشفتگی دو اصل اساسی در انتخاب الگوها به شمار میرن. پس بهتره برای انتخاب موارد اساسی و خرید وسایل همراه دکوراتور باشید.

یکی از عوامل تاثیرگذار در این مساله، الگوهایی هست که در دکوراسیون منزل به کار میبریم؛ طرح و نقش دیوارها، روکش مبلمان، فرش، حتی طرح اکسسوریهایی که به عنوان تزئین در فضا استفاده میشن اهمیت زیادی دارن. یه ویژگی منحصربهفرد در فضاهایی که به سبک اواسط قرن بیستم دکور میشن، دیده میشه این هست که اغلب زمینه با رنگ خنثی تا تیره و وسایل با رنگهای شاد و جسورانه دکور میشن. استفاده از رنگهایی با تناژ یکسان و سایههای متفاوت یا رنگهای مکمل بهترین انتخاب در دکوراسیون داخلی محسوب میشن. علاوه بر انتخاب محدوده برای طراحی لازم است خدمات مورد نظر را نیز با متخصصین اسپارد در میان بگذارید. در مورد اتاق خواب از طاقچه ها یا قفسه های دیواری استفاده کنید تا وسایل خود را بر روی آنها بگذارید. بـه عنوان مثال شما بـه راحتی با قرار دادن یک آینه در مجاورت یک چراغ بزرگ میتوانید بـه بزرگتر نشان دادن فضای نشیمن کمک کنید. موسسه خودروسازی دولتی NAMI در مسکو این خودرو را از قطعات تولید روسیه ساخته و اولین بار در تابستان ۲۰۱۸ رونمایی کرد. علاوه بر ویژگیهای رزهی و دفاعی، جزئیات کوچک نیز در طراحی این خودرو لحاظ شده: درهای بسیار بزرگ آن ورود و خروج به ماشین را آسان کرده و دیگر بیمی از کثیف شدن احتمالی لباسها وجود ندارد.

در هر مرحله و به هر اندازه که قصد تغییر یا تنوع در دکوراسیون داخلی منزل خود داشته باشید طراحان داخلی می توانند به طراحی داخلی خانه سنتی شما کمک کنند. تغییر دکوراسیون ممکن است مجاز نباشد و حتی اگر هم مجاز بود، یکخانه موقتی و کوچکی میباشد، بنابراین ممکن است تمایلی به سرمایهگذاری در دکوراسیون مجدد آن نداشته باشید. بهجای خرید یک مبل و پرده کاملاً جدید، یک روکش ساده بخرید تا ظاهری جدید به فضای شما ببخشد؛ و پردههای جدید، با افزودن یک روکش آهندار به پانلهای پرده اولیه، روی چیزی که قبلاً دارید، سرمایهگذاری کنید. برای جذابیت بیشتر از رنگهای تیره به مقدار کم و برای ایجاد کنتراست استفاده کنید. با این کار به راحتی می توانید تعادل و زیبایی را در فضای داخلی با کمترین هزینه ممکن ایجاد کنید. تنوع نوری اهمیت زیادی داره، یعنی سعی کنید نورهای گسترده، خطی و نقطهای رو در کنار هم داشته باشین، حتی میشه رنگهای مختلف نوری رو به کار برد. حتی میتوانید یکلایه رنگ تازه به آن بزنید تا در محیط جدید کار کند. کاشی و سرامیک: این کفپوش بسیار موردپسند است، زیرا یک کف محکم و بادوام میباشد که تمیز کردن و نگهداری آن آسان است. آنها به اتاق ظاهری غیرعادی میدهند و مکانی را برای نگهداری وسایل یدکی ارائه میدهند تا هر فضایی را از به هم رختگی دورنگه دارد.

ما در اینجا سعی کردیم نحوه دکوراسیون خانه های ۵۰ متری یا حتی کمتر از این متراژ را با شما بررسی کنیم سعی کنید از استعداد و نبوغ خود استفاده کنید تا بتوانید دکوراسیون منحصربفردی را برای خودتان بسازید. باعث میشه شما قبل از اقدام به هر کاری، حتی عقد قرارداد، طرح رو ببینید و در صورتی که خوشتون اومد وارد مرحله بعدی بشید. پس از این مرحله اخذ سلایق تمام افراد استفاده کننده از منزل و دریافت خواسته های آنها و انجام مطالعات اولیه، طراحی شروع می شود. در بسیاری از کشورهای خارجی از این مرحله به بعد دکوراتور وظیفه و مسئولیت تمام کارها رو به عهده داره و طبق اطلاعاتی که از کارفرما کسب کرده، خریدها رو انجام و طرح رو پیاده میکنه، نهایتا خانه مبلمان شده و تمیز در اختیار مشتری قرار میگیره اما شاید این فرهنگ چندان در کشور ما هنوز رایج نباشه. پس در مرحله اول ببینید هر کدوم از اعضای خانواده چه عادتها، نیازها و سلیقهای دارن.

پیشنهاد ما بـه شما اسـتفاده از دو الی سه قاب کوچک اسـت که بـه صورت منظم بر روی دیوار قرار بگیرند. تعادل متقارن یا رسمی برای کسانی که فضاهای آرام و منظم را ترجیح میدهند، مناسبتر است. البته گفتن این نکته ضروری هست که دکوراسیون داخلی برای هر پروژهای قابل تعریف هست؛ چه خانه شما نوساز باشه و چه نیاز به بازسازی داشته باشه. برای همین توصیه میشه تا جایی که فضا و سبک مدنظرتون اجازه میده، از این عنصر بهره کافی ببرید. در فضاهای تجاری برای جذب مشتری، در محیط اداری باعث بالاتررفتن کارآیی کارمندان میشه و نتایج رو زیر و رو میکنه. اما به صورت کلی رنگ در یک فضا نباید باعث آشفتگی بصری بشه، یعنی نباید تضادهای افراطی عمدی داشته باشه و نباید افراد رو خسته، کسل و بیانرژی کنه. 8. طراحی آشپزخانه در نقشه ساختمان با عرض ۸ متر به چه صورت می باشد؟ اگر نقشه فضا نیاز به تغییر داشته باشه، باید انجام بشه و نهایتا نوبت به دکوراسیون داخلی میرسه. پروژههای بازسازی خانه معمولا از چندین بخش تشکیل میشه و بودجه باید بین این بخشها تقسیم بشه. سالن پذیرایی هم به چند بخش کوچک تر تقسیم شده و با تعدادی مبلمان مخصوص مهمانی دکور شده.

Matthew Newman

Matthew Newman Matthew has over 15 years of experience in database management and software development, with a strong focus on full-stack web applications. He specializes in Django and Vue.js with expertise deploying to both server and serverless environments on AWS. He also works with relational databases and large datasets
[ Back To Top ]