آیا کبوترها می توانند عقل را با هوش مصنوعی هماهنگ کنند؟ با استفاده از یادگیری تداعی، نوک کبوتر از برخی جهات می تواند منعکس کننده فناوری پیشرفته باشد — ScienceDaily


آیا یک کبوتر می تواند عقل را با هوش مصنوعی مطابقت دهد؟ در سطح بسیار ابتدایی، بله.

در یک مطالعه جدید، روانشناسان دانشگاه آیووا به بررسی عملکرد مغز کبوتر و چگونگی شباهت “نیروی بی رحم” یادگیری پرنده با هوش مصنوعی پرداختند.

محققان تست‌های طبقه‌بندی پیچیده‌ای را به کبوترها دادند که تفکر سطح بالا، مانند استفاده از منطق یا استدلال، به حل آن کمک نمی‌کند. در عوض، کبوترها به دلیل آزمون و خطای جامع، در نهایت توانستند سناریوهای کافی را در آزمون به خاطر بسپارند تا به دقت نزدیک به 70 درصد برسند.

محققان رویکرد تکراری و آزمون و خطای کبوترها را با هوش مصنوعی برابر می دانند. محققان معتقدند رایانه‌ها از همان روش اولیه استفاده می‌کنند و به آنها آموزش داده می‌شود که چگونه الگوها و اشیایی را که به راحتی توسط انسان تشخیص داده می‌شوند، شناسایی کنند. مسلماً، رایانه‌ها به دلیل حافظه و قدرت ذخیره‌سازی بسیار زیادشان – و رشد روزافزون در آن حوزه‌ها قدرتمندتر می‌شوند – بسیار فراتر از هر چیزی است که مغز کبوتر می‌تواند تصور کند.

با این حال، روند اساسی ایجاد تداعی – که یک تکنیک تفکر سطح پایین تلقی می شود – بین کبوترهای آزمایش کننده و آخرین پیشرفت های هوش مصنوعی یکسان است.

اد واسرمن، استاد روانشناسی تجربی در دپارتمان علوم روانشناسی و مغز در آیووا و نویسنده مسئول این مطالعه، می گوید: «شما همیشه در مورد شگفتی های هوش مصنوعی، همه چیزهای شگفت انگیزی که می تواند انجام دهد، می شنوید. “این می‌تواند شلوار افرادی را که شطرنج بازی می‌کنند یا در هر بازی ویدیویی بازی کنند، شکست دهد. می‌تواند ما را در همه چیز شکست دهد. چگونه این کار را انجام می‌دهد؟ آیا هوشمند است؟ نه، از همان سیستم یا یک سیستم استفاده می‌کند. سیستمی معادل آنچه کبوتر در اینجا استفاده می کند.”

محققان به دنبال کشف دو نوع یادگیری بودند: یکی، یادگیری بیانی، که مبتنی بر اعمال عقل بر اساس مجموعه‌ای از قوانین یا استراتژی‌ها است – به اصطلاح سطح بالاتری از یادگیری که بیشتر به افراد نسبت داده می‌شود. دیگری، یادگیری تداعی، بر شناخت و ایجاد ارتباط بین اشیا یا الگوها، مانند، مثلاً «آبی آسمانی» و «آب مرطوب» متمرکز است.

گونه‌های جانوری متعددی از یادگیری تداعی استفاده می‌کنند، اما تصور می‌شود که تنها تعداد معدودی – دلفین‌ها و شامپانزه‌ها در بین آنها – قادر به یادگیری توضیحی هستند.

با این حال، هوش مصنوعی با رایانه‌ها، روبات‌ها، سیستم‌های نظارتی و بسیاری از فناوری‌های دیگر که ظاهراً مانند انسان‌ها «فکر می‌کنند»، همه‌گیر است. اما آیا واقعاً چنین است یا هوش مصنوعی صرفاً محصول ورودی‌های حیله‌گر انسانی است؟ یا همانطور که نویسندگان این مطالعه بیان کردند، آیا ما قدرت یادگیری تداعی را در شناخت انسان و حیوان کاهش داده ایم؟

تیم واسرمن آزمایشی «از لحاظ شیطانی دشوار»، به قول او، برای کشف این موضوع ابداع کردند.

به هر کبوتر آزمایشی یک محرک نشان داده شد و باید با نوک زدن دکمه ای در سمت راست یا چپ تصمیم می گرفت که آن محرک به کدام دسته تعلق دارد. دسته بندی ها شامل عرض خط، زاویه خط، حلقه های متحدالمرکز و حلقه های برش خورده بودند. پاسخ صحیح یک گلوله خوشمزه به همراه داشت. پاسخ نادرست چیزی به همراه نداشت. واسرمن می‌گوید آنچه این آزمون را بسیار سخت کرده است، خودسری آن است: هیچ قانون یا منطقی به رمزگشایی این کار کمک نمی‌کند.

واسرمن که پنج دهه هوش کبوتر را مطالعه کرده است، می گوید: “این محرک ها خاص هستند. آنها شبیه یکدیگر نیستند و هرگز تکرار نمی شوند.” “شما باید محرک های فردی یا مناطقی را که محرک ها از آنجا رخ می دهند را به خاطر بسپارید تا کار را انجام دهید.”

هر یک از چهار کبوتر آزمایشی با پاسخ صحیح حدود نیمی از زمان شروع کردند. اما طی صدها آزمایش، گروه چهار نفره در نهایت امتیاز خود را به طور متوسط ​​به 68 درصد افزایش داد.

واسرمن می گوید: «کبوترها مانند استادان هوش مصنوعی هستند. “آنها از یک الگوریتم بیولوژیکی استفاده می کنند، الگوریتمی که طبیعت به آنها داده است، در حالی که کامپیوتر از الگوریتم مصنوعی استفاده می کند که انسان به آنها داده است.”

وجه مشترک این است که هوش مصنوعی و کبوترها هر دو از یادگیری تداعی استفاده می کنند، و با این حال این تفکر سطح پایه چیزی است که به کبوترها اجازه می دهد در نهایت موفق شوند. واسرمن می‌گوید اگر افراد در همان آزمون شرکت می‌کردند، نمره ضعیفی می‌گرفتند و احتمالاً تسلیم می‌شدند.

واسرمن می افزاید: «هدف این بود که ببینیم یک مکانیسم انجمنی ساده تا چه حد قادر به حل کاری است که ما را دچار مشکل می کند، زیرا مردم به شدت به قوانین یا استراتژی ها متکی هستند. “در این صورت، آن قوانین مانع از یادگیری می شود. کبوتر هرگز آن فرآیند را طی نمی کند. آن فرآیند تفکر سطح بالایی را ندارد. اما مانع یادگیری آنها نمی شود. در واقع. ، از جهاتی آن را تسهیل می کند.”

واسرمن یک تناقض در نحوه نگرش به یادگیری تداعی می بیند.

او می‌گوید: «مردم از انجام کارهای شگفت‌انگیز هوش مصنوعی با استفاده از الگوریتم یادگیری بسیار شبیه به کبوتر شگفت‌زده می‌شوند، اما وقتی مردم در مورد یادگیری تداعی در انسان‌ها و حیوانات صحبت می‌کنند، آن را به‌عنوان سفت و سخت و غیر پیچیده تلقی می‌کنند.»

این مطالعه با عنوان “حل پارادوکس یادگیری انجمنی بر اساس یادگیری دسته بندی در کبوترها” به صورت آنلاین در 7 فوریه در مجله منتشر شد. زیست شناسی کنونی.

درو کین که در سال 2022 با مدرک علوم اعصاب از آیووا فارغ التحصیل شد و در حال ادامه تحصیل در مقطع دکترا در رشته علوم اعصاب در آیووا است، از نویسندگان همکار این مطالعه می توان نام برد. و Ellen O’Donoghue، که سال گذشته دکترای روانشناسی را در آیووا گرفت و اکنون دانشجوی فوق دکترا در دانشگاه کاردیف است.

مؤسسه ملی بهداشت این تحقیق را تأمین مالی کرد.منبع

Matthew Newman

Matthew Newman Matthew has over 15 years of experience in database management and software development, with a strong focus on full-stack web applications. He specializes in Django and Vue.js with expertise deploying to both server and serverless environments on AWS. He also works with relational databases and large datasets
[ Back To Top ]